On-line poradna
Reaktivita COVID19 AGtestov na HIV ASR 16. 6. 2022
Uživatel: Rebeka, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat
Chtěl bych se zeptat na reaktivu COVID AG testu na HIV ARS. Na netu je dostupný článek: "False-positive for SARS-CoV-2 antigen test in a man with acute HIV infection", který popisuje situaci, kdy AG test na COVID byl 3x za sebou reaktivní v případě pacienta s HIV ARS. Rovněž jsem našel i jiné dostupné články, kdy u pacientů s COVID vyšel reaktivní test na HIV (článek s názvem "Cross-reactivity of SARS-CoV-2 with HIV chemiluminescent assay leading to false-positive result"). Chtěl bych se zeptat proč je tomu tak, proč existuje vzájemná reaktivita takových testů? Především mě to zajímá v případě AGtestů na COVID, ktoré mohou reagovat na HIV ARS. Velice vám děkuji za odpověď.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 6. 2022
U protilátkových testů může dojít k tzv. zkřížené reakci, kdy zareagují protilátky proti jiné chorobě. Je to tím častější, čím je protilátková reakce silnější.
Platí to i u HIV testů. Dokonce v zemích s relativně nízkým výskytem HIV je falešně reaktivní test bez potvrzené nákazy častější než skutečná, následně potvrzená HIV pozitivita.
Ke stanovení HIV pozitivity je totiž třeba vždy při tzv. reaktivním (i nejasném) výsledku protilátkového testu (nebo reaktivním testu na antigen p24) provést tzv. konfirmační test. Ten je mnohem specifičtější a také dražší. Jeho nevýhodou je, že nemusí jednoznačně reagovat na velmi čerstvou infekci. Ale po čtyřech týdnech od nákazy by již reagovat měl.
Jedině v případě potvrzeného kladného výsledku protilátkového (duálního) testu a kladného výsledku konfirmačního testu hovoříme o prokázané HIV infekci.
Pacient by se měl vždy dozvědět až definitivní výsledek HIV testu, tedy v případě prokázané HIV pozitivity po potvrzeném konfirmačním testu.