On-line poradna
% rizika nakazy 10. 8. 2015
Uživatel: Zuzana, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobry den, neda mi to a proto jeste pisi jednou. Timto se omlouvam, a predem dekuji za odpoved, a jeste jednou dodatecne za pomoc )Vrta mi hlavou par veci a to je spojitost: rizikova souloz bez ejakulace, nizka virova naloz (nemeritelna a nebo nulova) a mnozstvi viru nutne k nakaze Jde mi o to, ze jak ctu o zpusobech prenosu, tak mi vyplyva z logiky veci, ze lide s vysokou VN jsou velmi infekcni, a tim padem naopak, lide s nedetekovatelnou VN jsou neinfekcni? Nebo maji jenom podprahove mnozstvi viru? Jake je vysoke % rizika nakazy, nechraneneho sexu od muze s nizkou VN, bez ejakulace, muze mne opravdu nakazit? (vim, ze vyssi mnozstvi viru je ve spermatu) A jeste mi vrta jeden pojem: a to je podprahove mnozstvi viru. To znamena, ze clovek, sice hiv+, pomoci lecby ma mnozstvi viru v krvi snizene na tuto podprahovou hodnotu a tim padem je neinfekcni? Cetla jsem clanek, kdy byl proveden vyzkum, a z nej vyplynulo, ze nedoslo ani jednou k nakaze, cloveka hiv+ s nizkou VN na cloveka hiv-. Bylo tam jenom, ze k nakaze vubec doslo. (zkusim clanek dohledat) Prosim, jestli by mi to nekdo tak neobjasnil nejlepe pan doktor. Prosim Vas, timto se nechci vyhnout testum a ani nemirim smerem opetoveneho nechraneho sexu. Predem moc, moc dekuji proste za vsechno co delate. A dikuji za odpoved.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 11. 8. 2015
Zcela jednoznačně platí, že řádně užívaná protivirová léčba podstatně snižuje riziko přenosu. O tom, zda lze člověka považovat za neinfekčního se vedou odborné diskuse. Studie provedená ve Švýcarsku a studie Partners skutečně nezjistily u vaginálního styku (do pochvy), že by k přenosu HIV mezi stálými páry došlo, i když kondom nebyl použit. Švýcaři na základě toho vydali národní stanovisko, že za určitých okolností (zejména nepřítomnosti jiné sexuálně přenosné choroby a opakovaně nedetekované virové nálože) by při vaginálním styku nemělo dojít k přenosu HIV. Ale tento fakt není univerzálně přijímán. Právě ta podmíněnost mnoha faktory (forma styku, nepřítomnost jiné sexuálně přenosné choroby a několikrát (kolik stačí?) neměřitelná virová nálož), protože byly prokázány v průběhu času individuální odchylky v množství virové nálože. Navíc virová nálož v ejakulátu nemusí vždy korelovat s virovou náloží v séru. To vede k opatrnosti při přijetí tak kategorického závěru o neinfekčnosti. I při řádném užívání léků může také dojít k rozvoji resistence, která se projeví právě zvýšením virové nálože a infekčnosti.
Myslím, že přijatelný závěr je ten, že s člověkem, který je léčen (a užívá opravdu pravidelně své léky) bychom měli použít kondom při vaginálním a určitě při análním styku. Není nutný při orálním sexu, ale nemělo by dojít k ejakulaci do úst. Pokud kondom přece jen selže, tak není třeba panikařit a nasazovat postexpoziční profylaxi (preventivní podání léků negativnímu partnerovi), protože riziko přenosu je nízké.
V mnoha zemích také soudy odmítly považovat za trestný čin, pokud HIV pozitivní osoba s neměřitelnou virovou náloží měla souhlasný nechráněný pohlavní styk s HIV negativní osobou, protože společenské riziko takového chování bylo považováno za velmi nízké.