riziko HIV

Máte zvláštní zkušenosti. Opakovaně jsem mnoha lidem podával ruku a nikdy se mi nestalo, že by nám oběma pak z prstů proudila čerstvá krev. Snad jedině kdyby na druhé straně byl Freddy Kruger, ale pak bych zase krvácel jen já...
Navíc směšujete dvě věci. Hladina vyšší než 200 kopií viru/ml v séru neznamená automaticky možnost nákazy, jen to, že nelze u takového člověka hovořit o neinfekčním množství viru. A neměl byste s ní/ním tedy mít nechráněnou soulož.
K přenosu krví v běžné realitě může dojít následujícími způsoby:
1) Sdílením injekčních stříkaček a jehel, kdy riziko především souvisí s přímou aplikaci krevních stop v jehle či stříkačce do krevního oběhu jiného člověka. Jen pro připomenutí, i když jde o poměrně časté riziko, tak riziko přenosu bakteriální infekce zůstává větší (a také její následky bývají obvykle horší).
Při pouhém poranění o jehlu je riziko přenosu HIV zanedbatelné, muselo by se jednat o čerstvé poranění, maximálně do pěti minut po aplikaci. Takže opravdu doporučuji nehledat v trávě injekční jehlu, kterou před chvílí feťák po použití odhodil. To ale tak úplně neplatí pro riziko přenosu infekčních žloutenek (a již zmíněných bakteriálních infekcí), kde se můžete nakazit i od zaschlé stříkačky.
2) Při transfuzi - přibližně jedna z několika miliónu transfuzí obsahuje velmi čerstvou HIV infekci, kterou ještě nelze zachytit HIV testem. Riziko přenosu je v tomto případě velmi vysoké, naštěstí jde o vzácný jev. Pochopitelně podobné riziko platí i pro jiné, v krvi se objevující infekce. Samozřejmě podání transfuze je omezeno na zdravotně závažné stavy.
3) Při hromadné nehodě, při níž jsou všichni účastníci krvavě poranění, takže dochází k pronikání krve jednoho, potenciálně infikovaného člověka, do otevřené rány (a tedy do krevního oběhu) jiného člověka. Ani pak není riziko přenosu příliš velké, protože obvykle nedochází k mísení tělesných tekutin (krví), zejména v porovnání s jinými infekcemi. Ale lze ho považovat za reálné.
Určitě doporučuji, abyste každé krvavé poranění, které máte, si vždy ošetřil. Poranění, které zjevně nekrvácí si všímat nemusíte. Nejlépe je poranění i dezinfikovat. Ani tak ne z důvodů HIV, ale z důvodů ochrany sebe před infekcemi obecně a pak i z důvodů ochrany ostatních (i Vy jste potenciálním zdrojem mnoha nákaz). Dokud se neošetříte, tak byste neměl mít ani sex, ani podávat někomu dalšímu ruku, dotýkat se jiných předmětů, svého oka, tělesných otvorů atd. Pokud potřebuje ošetřit někdo jiný, tak pokud nejde o záchranu života, musíte nejprve ošetřit sebe a pak poskytnout pomoc dalším.