Riziko nákazy + testování
Dobrý den, k přenosu nemusí vždy dojít, a to ani při déle trvající nechráněné souloži. Záleží na mnoha okolnostech, ta hlavní je především to, jestli dotyčná v případě, že je HIV pozitivní, užívá léčbu.
O testování na HIV a době, kdy se testovat, zde píšeme opakovaně, stejně tak na našem webu www.hiv-prevence.cz, projděte si prosím starší příspěvky.
Dlouhodobě probíhá diskuse o zkrácení intervalu, ale zatím Světová zdravotnická organizace žádné závazné stanovisko nevydala. Některé země se přiklání k dostatečné spolehlivosti po šesti týdnech. Samozřejmě mohou být jednotliví poradci a klienti v Česku, kteří považují i kratší dobu za dostatečně spolehlivou. Otázkou je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99%? Zkrácení požadovaného intervalu k získání spolehlivého výsledku proběhlo i u většiny českých poraden na 2-3 měsíce od posledního rizika. V zemích, ve kterých uvádějí spolehlivost testu po kratší době, než jsou dva měsíce, vycházejí také především z toho, že tamní obyvatelé se testují opakovaně a často a je pravděpodobné, že pokud vyjde výsledek falešně negativní při prvním testu, již relativně brzy odhalí infekci následující test.