phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

rizikovost

Mates 20. 3. 2019
Dobrý večer, četl jsem, že hiv pozitivní holčičce v americe nebo dokonce dvěma po narození nasadili léky a pak byl test po nějaké době negativní. Po vysazení léků to trvalo ještě nějakou dobu a až pak asi za rok nebo i dýl test opět ukázal pozitivitu. Tak to může být i v případě pep, tedy virus někde chrní, po šesti měsících bude negativní, pak se probudí a může vyjít pozitivní třeba až po dvou letech, je to možné že?
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 20. 3. 2019

To je jev, který známe i u toho staršího případů "vyléčení " po transplantaci kostní dřeně (tzv. berlínský pacient). Nyní se čeká, jak to dopadne s "vyléčením" u čerstvého případů po transplantaci kmenových buněk (tzv. londýnský pacient).

Tyto situace nejsou srovnatelné s PEP, kdy dojde k zabránění nákazy. V těchto případech šlo o lidi, kteří prokazatelně infikováni virem HIV byli, ale v důsledku léčby (v případě dětí velmi časné antiretrovirové léčby, v dalších případech po transplantaci a umělém oslabení imunity), došlo k vymizení průkazu viru v séru, ale jak se zdá, tak jen dočasnému.

Jinak připomínám oficiální doporučení, že po PEP se má na závěr testovat ještě po šesti měsících. Na druhou stranu, pokud je PEP včas nasazen a nejedná se o extrémní expozici viru (třeba při transfuzi) je jeho selhání velmi vzácné. Takže v praxi nevím o případu, že by někdo měl negativní test po třech měsících a pozitivní po šesti měsících od rizika při použití PEP (tedy pokud nedošlo k dalšímu rizikovému sexu).