Statistika

Záleží, koho považujeme za odborníky a z jaké země. V Rusku a na Ukrajině se opravdu připouští, že každý druhý infikovaný o své HIV nákaze neví. I když ruští epidemiologové a hlavně politici to popírají a považují to za západní, Rusku nepřátelskou propagandu.
Naši odborníci (epidemiologové ze SZÚ) říkají, že těch, kteří o své nákaze nevědí, je asi o 50% více. Podle Evropského centra pro kontrolu nemocí je to asi 20-25%. Tento podíl v posledních letech (podobně jako v řadě jiných vyspělých zemí) spíše klesá. Viděl jsem tabulku, která ukazovala ČR v podílu pozdě diagnostikovaných infekcí na 2. nejlepším místě mezi evropskými zeměmi (za Kyprem, ale nebylo tam zařazeno Švédsko, které má zřejmě ještě méně). Je to trochu i díky malému podílu migrantů u nás, protože ti patří nejčastěji mezi pozdě diagnostikované.
Stačí použít jednoduchou logickou úvahu: Kdyby tady bylo dalších pět tisíc lidí, kteří se o své nákaze nevědí, tak při průměrné osmileté době k propuknutí AIDS by každý rok byl AIDS diagnostikován přibližně u 500 osob. A to se opravdu neděje.