Statistika
Hejhulák
22. 2. 2015
Dobrý den, díval jsem se na statistiky na Vašem webu. Na jednu stranu se říká, že když člověk bere léky tak se u něj AIDS nerozvine, imunita se drží, virová nálož se udržuje na nule, když se objeví problém, lékařská věda si s ním dnes už poradí, antibiotika atd. Zajímalo by mě tedy jak k tomu dojde že přesto každý rok zemře někdo na AIDS. Jsou to případy co o své nákaze nevěděli a bylo už pozdě? Nebo věděli ale neléčili se a taky už bylo pak pozdě? Nebo se u někoho léčba nechytí, a HIV dál likviduje jeho imunitu? A ještě jedna podotázka, je to tak že člověk ve stádiu AIDS musí dostat nějakou nemoc (zápal plic apod.) která ho zabije, a nebo může zemřít jen tak, v podstatě náhle, na selhání imunity jako takové. Asi hloupý dotaz, nejsem odborník. Vrtá mi hlavou že pokud člověka s AIDS může zabít jen přidružená choroba s níž si jeho tělo neporadí, jak k tomu dojde když dnes jsou léky na vše možné od antibiotik přes chemoterapii atd. Děkuju
Odpověděl(a):

Je to tak, jak píšete. Na prvním místě mezi zemřelými na HIV jsou lidé, kteří o své nákaze nevěděli, k diagnóze došlo již po rozvinutí AIDS a nepodařilo se je zachránit. I v této skupině se ale většině lidí podaří nemoc zvládnout a pak jim zaberou léky. Na druhém místě jsou lidé, kteří buď nechtěli užívat léky, i když věděli, co jim hrozí nebo lidé, kteří nezvládali poměrně náročný režim jejich užívání. Ta třetí skupina lidí, kterým léky nezabírají, je velmi malá, těch léků je více než dvacet, ale přece jen se stane, že občas někomu již tzv. není co dát. Ne každý lék člověk snáší, na některý se může rozvinout resistence.
Ty přidružené choroby (tzv. oportunní infekce a nádory) nejsou banální, ale závažná onemocnění. I když máme tuberkulostatika, tak občas někdo na TBC zemře, infekce mozku vždy ohrožují život, ani zhoubné nádory nejsou vždy vyléčitelné.