Studie Partner a její odraz v praxi

Někdy je přirovnáno riziko přenosu HIV při sexu s léčeným HIV pozitivním, který má neměřitelnou virovou nálož, k riziku při chráněném sexu (kdy nálož není neměřitelná). Kondom také neposkytuje 100% ochranu, protože může prasknout, sklouznout. Podobně dvakrát neměřitelná virová nálož neznamená automaticky, že nemůže dojít k jejímu občasném zvýšení nebo rozdílné hladině v ejakulátu a séru. To se může stát nejčastěji, pokud byste porušil lékový režim nebo při některé jiné infekci.
Pokud uvažujete o nechráněném sexu s přítelem, tak by to samozřejmě mělo být společné rozhodnutí.
Měli byste žít v monogamním (věrném) vztahu a u přítele by bylo vhodné vyšetřit, zda nemá nějaké sexuálně přenosné choroby (minimálně syfilis, žloutenky). Vy byste na ně měl být vyšetřen v rámci HIV centra. Při nejistotě se můžete svého specialisty zeptat.
V případě selhání monogamie a rizikového sexu z hlediska nejen infekce HIV, ale i jiných pohlavně přenosných nemocí s jiným partnerem (tedy třeba jen orální sex bez kondomu), vzájemné nechráněné styky přerušit do doby vyšetření na jiné choroby.
Měl byste být vzorný uživatel léčby, aby se minimalizovalo riziko výkyvů virové nálože.
Jsou páry, které volí nechráněný sex jen v případě pasivní role HIV pozitivního partnera. Pokud budete Vy v aktivní roli a budete mít nechráněný sex, doporučuji ejakulovat mimo tělo partnera.
Samozřejmostí by mělo být, že i když nebude kondom, tak při souloži použijete dostatečné množství lubrikantu.
A pochopitelně partner by měl chodit pravidelně (cca jednou za rok) na HIV testy (kdyby přece jen, tak aby se nákaza zachytila včas).
Asi ode mne neuslyšíte jednoznačné doporučení, ale snažil jsem se Vám poskytnout dostatek informací, abyste se Vy mohli zodpovědně rozhodnout.