TBC pomocí RTG?

To je trochu problém naší medicíny, že pacient často neví, nač byl vyšetřen a ani, jak jeho výsledky dopadly. Samozřejmě takový rozhovor znamená věnovat pacientovi více času, ale obvykle se vše vrátí v lepší důvěře a spolupráci pacienta. Často se pohovor o výsledcích odbude jen slovy, všechno je v pořádku. Ale co vlastně ?
Určitě doporučuji se vždy po "velkých odběrech" ptát pravidelně minimálně na hodnoty virové nálože a počet CD4+ buněk (samozřejmě pokud Vám je lékař neřekne sám).
Tuberkulóza se obvykle z krve nepozná, i když tam mohou být ukazatele, které když jsou v normě, tak činí diagnózu málo pravděpodobnou. Čili sdělení Vašeho lékaře rozumím tak, že tam nebylo nic, co by pro tuto diagnózu svědčilo. I ten rentgen poskytne diagnózu spíše přibližnou. Přesnější diagnóza se při podezření musí stanovit dlouhodobou kultivací (cca 1-2 měsíce).
To je v medicíně poměrně častý postup, a setkáte se s ním i při diagnostice HIV, kdy samotný reaktivní výsledek běžného testu (tedy podezření na HIV infekci) musí být vždy ještě potvrzen dalším konfirmačním testem, který provádí Národní referenční laboratoř v pražském SZÚ.
Ve světě asi třetina pacientů s HIV má i TBC. U nás je výskyt tuberkulózy nízký a to i mezi HIV pozitivními (jen několik málo procent). Častější je u osob, které pocházejí z oblastí s vyšším výskytem TBC. Nicméně doporučuje se to hlídat i u nás.