Těhotenství a HIV

Záleží na tom, jakou má kombinaci léků, protože ne všechny protivirové léky procházejí placentární bariérou. Pokud takový lék tedy v kombinaci již má, tak se nic nemění a pokračuje v užívání. Pokud takový lék nemá, tak se přidá.
V minulosti všechny HIV pozitivní ženy rodily císařským řezem. Dnes žena, která dlouhodobě má neměřitelnou virovou nálož, může porodit i spontánním způsobem. U žen, kde byla HIV pozitivita zjištěna až během těhotenství a má tedy vyšší virovou nálož (za ten půl rok spolehlivě neklesne), se nadále doporučuje císařský řez.
Žena s neměřitelnou virovou náloží může porodit v každé nemocnici, i když přece jen existuje riziko, že porodnici, která s tím nemá zkušenosti, se do toho nebude chtít.
Je také třeba zajistit profylaktickou péči o novorozence. Protože novorozenec má nejprve protilátky od matky, tak i když je HIV negativní, tak by nejprve vyšel jako HIV pozitivní. Při testování se využívá přímá detekce viru metodou PCR. Teoreticky to může trvat i přes rok, než je možné potvrdit jeho negativitu, ale obvykle to je možné po několika měsících.
Kojení se u nás nedoporučuje, protože je dostatek náhradní výživy. I když v souvislosti s neměřitelnou virovou náloží se přehodnocuje i toto ne příliš vysoké riziko.