Testovaní
Dobrý den, nečekejte, že vám odpovíme něco jiného, než všem ostatním před vámi:
Test je spolehlivý po uplynutí nejméně 2 měsíců od rizika. Po této době je jeho spolehlivost asi 99 %, což je považováno jako dostatečné.
Pravděpodobnost, že se dodatečně prokáže pozitivita při nedodržení minimální požadované doby o týden, je velmi nízká. Ale pokud bychom řekli, že 50 dní je v pořádku, tak se objeví řada lidí, kteří půjdou na test 45. den (nebo dokonce 40., jako vy) a budou se ptát, zda je to dobře. A tak bychom mohli pokračovat. Někde tu hranici spolehlivosti musíme držet.
Tento doporučený časový odstup se také může v různých zemích lišit, což je dáno nikoliv metodou testování, která je stejná, ale "protestovaností" populace. Např. ve Francii je uvedená doba i jen 6 týdnů, zároveň je ale nutné říct, že Francie je zemí s jednou z nejvyšších četností HIV testů v Evropě na počet obyvatel (jen vzácně se stane, že přijde na test Francouz (-ka) a řekne, že je to jeho (její) první HIV test v životě). Takže pokud by přece jen test po šesti týdnech HIV infekci nezachytil, tak je vysoce pravděpodobné, že bude proveden nějaký další test dříve, než dojde k rozvoji pokročilé nákazy.
Otázkou také je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99% - tady si musíte odpovědět sám sobě, my, na základě platného doporučení WHO, říkáme, že dostatečných je 99 % spolehlivosti.
Zároveň důrazně nedoporučujeme chodit kvůli jednomu riziku na test opakovaně, což by vás zřejmě test po 40 dnech od rizika donutil, protože by vám nepřinesl žádnou jistotu věrohodného výsledku. Opakované a dlouhodobé vytváření nejistoty vede u některých osob až k úzkostným reakcím či poruchám. Jestli je včasná HIV pozitivita odkryta o měsíc dříve nebo později už nehraje podstatnou roli.