Testování a doba po rizikovém chování
Dobrý den, technologie testování v ČR jsou stejné s těmi, které se používají v jiných zemích. Není v nich žádný rozdíl. Rozdíl je ale v chování lidí, což do značné míry ovlivňuje i spolehlivostí testů.
My vycházíme z aktuálních poznatků vědy, tj.: stanovuje se pravděpodobnost rozpoznání protilátek, případně antigenu p24 testy. V případě testů čtvrté generace je obvyklé rozpoznání někde kolem 20.-24. dne po nákaze (rozdíl je dán druhem testu, tam jsme tedy někde kolem 50 %), 45. den po nákaze (francouzská dostatečná spolehlivost je po 6 týdnech) již rozpoznáme více než 95% všech infekcí. 60. den po nákaze jich lze rozpoznat 98,8 %, a 90. den 99,8 % všech nákaz, bez ohledu na druh použitého testu). To stanovení hranice spolehlivosti je pak arbitrární. Samozřejmě optimální je, aby klient se sám rozhodl, jak velkou spolehlivost považuje za dostatečnou.
Rozdíl mezi spolehlivostí testů např. ve Francii a u nás je v tom, že Francie je zemí s nejvyšší četností HIV testů v Evropě na počet obyvatel (jen vzácně se stane, že přijde na test Francouz (-ka) a řekne, že je to jeho (její) první HIV test v životě). Takže pokud by přece jen test po šesti týdnech HIV infekci nezachytil, tak je vysoce pravděpodobné, že bude proveden nějaký další test dříve, než dojde k rozvoji pokročilé nákazy. Používání kondomu je u Francouzů také častější než třeba u nás.