phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Testy na Hiv pri darovani krvi

Ewana 29. 7. 2017
Dobrý deň, neviem či sú tu aj odbornici zo Slovenska,ale skusim sa spýtať. Zaujal ma článok z r.2012- je tam odstavec 'Kontrola darcovstva krvi' a aj tento text:"Staneková však hovorí, že dôveryhodnosť testovania možno posilniť a čas skrátiť na tri týždne od nákazy súčasným testovaním častí vírusu, čo sa v využíva tiež v transfúznej službe. Ešte o niekoľko dní vie tento čas podľa Stanekovej skrátiť aj testovanie časti genómu vírusu molekulárne- biologickými metódami. V súčasnosti sa tak dľžka „imunologického okna" kedy nemožno dokázať ani protilátky ani časti vírusu, skrátila v priemere na 3 týždne." Tak sa chcem spýtať, či sa naozaj darovaná krv testuje týmto spôsobom a dokážu teda hiv odhaliť po tak krátkej dobe od rizikovej udalosti a tým je to pre ľudí,ktorí transfúziu potrebujú oveľa bezpečnejšie. A ak im takýto test ukáže pozit. výsledok či musí NTS kontaktovať darcu. Tu je celý článok https://domov.sme.sk/c/5599843/hiv-v-transfuzii-nedokazu-vylucit.html#ixzz4oDlzVJpe Ďakujem za odpoveď :-)
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 1. 8. 2017

Odborníci ze Slovenska tu nejsou. Takže snad budou stačit zkušenosti z ČR, protože pravidla jsou v EU sjednocená.

Pokud vím, tak metodu PCR k možnému časnějšímu záchytu HIV infekce naše transfuzní stanice používají, ale nejsem si jist, zda to platí univerzálně. Vzhledem k finančním nákladům u této metody testování naše transfuzní služba k ní přistoupila o něco později než v některých zemích západní Evropy. Při této metodě se někdy podaří zachytit čerstvou HIV infekci až o týden dříve. Naprosto jednoznačně však platí povinnost testovat každou krev HIV duálním testem (antigen p 24 a protilátky). Spíše v rozvojových zemích se lze setkat i s metodou agregovaného testování, kdy jedním testem je testován vzorek z více krví a až v případě reaktivity je hledán její zdroj. V EU není tato metoda přijatelná.

V případě jakékoliv pozitivní či neurčité reakce musí transfuzní služba dárce vyřadit. A to i v případě, že se nakonec HIV pozitivita nepotvrdí. Primární povinností transfuzní služby je zajistit bezpečnost krevních přípravků.

Pravděpodobně by provedli i konfirmační vyšetření a pokusili se dárce vyhledat, ale to už je nad rámec jejich povinností. Pokud vím, tak například v Nizozemí zásadně reaktivní testy nekonfirmují, aby vyřadili potenciálně nebezpečné dárce, kteří si pletou transfúzní službu s poradnami pro HIV testování. Každý dárce má krev darovat jen v případě, že o sobě může nejméně na 99% říci, že je HIV negativní. Vždy zůstává riziko, že čerstvou HIV infekci (stejně jako čerstvou hepatitidu) žádné testování odhalit nemusí.