Testy na Hiv pri darovani krvi

Odborníci ze Slovenska tu nejsou. Takže snad budou stačit zkušenosti z ČR, protože pravidla jsou v EU sjednocená.
Pokud vím, tak metodu PCR k možnému časnějšímu záchytu HIV infekce naše transfuzní stanice používají, ale nejsem si jist, zda to platí univerzálně. Vzhledem k finančním nákladům u této metody testování naše transfuzní služba k ní přistoupila o něco později než v některých zemích západní Evropy. Při této metodě se někdy podaří zachytit čerstvou HIV infekci až o týden dříve. Naprosto jednoznačně však platí povinnost testovat každou krev HIV duálním testem (antigen p 24 a protilátky). Spíše v rozvojových zemích se lze setkat i s metodou agregovaného testování, kdy jedním testem je testován vzorek z více krví a až v případě reaktivity je hledán její zdroj. V EU není tato metoda přijatelná.
V případě jakékoliv pozitivní či neurčité reakce musí transfuzní služba dárce vyřadit. A to i v případě, že se nakonec HIV pozitivita nepotvrdí. Primární povinností transfuzní služby je zajistit bezpečnost krevních přípravků.
Pravděpodobně by provedli i konfirmační vyšetření a pokusili se dárce vyhledat, ale to už je nad rámec jejich povinností. Pokud vím, tak například v Nizozemí zásadně reaktivní testy nekonfirmují, aby vyřadili potenciálně nebezpečné dárce, kteří si pletou transfúzní službu s poradnami pro HIV testování. Každý dárce má krev darovat jen v případě, že o sobě může nejméně na 99% říci, že je HIV negativní. Vždy zůstává riziko, že čerstvou HIV infekci (stejně jako čerstvou hepatitidu) žádné testování odhalit nemusí.