On-line poradna
Testy na Hiv pri darovani krvi 29. 7. 2017
Uživatel: Ewana, Téma: Testování na HIV, spolehlivost testů a místa kde se testovat
Dobrý deň, neviem či sú tu aj odbornici zo Slovenska,ale skusim sa spýtať. Zaujal ma článok z r.2012- je tam odstavec 'Kontrola darcovstva krvi' a aj tento text:"Staneková však hovorí, že dôveryhodnosť testovania možno posilniť a čas skrátiť na tri týždne od nákazy súčasným testovaním častí vírusu, čo sa v využíva tiež v transfúznej službe. Ešte o niekoľko dní vie tento čas podľa Stanekovej skrátiť aj testovanie časti genómu vírusu molekulárne- biologickými metódami. V súčasnosti sa tak dľžka „imunologického okna" kedy nemožno dokázať ani protilátky ani časti vírusu, skrátila v priemere na 3 týždne." Tak sa chcem spýtať, či sa naozaj darovaná krv testuje týmto spôsobom a dokážu teda hiv odhaliť po tak krátkej dobe od rizikovej udalosti a tým je to pre ľudí,ktorí transfúziu potrebujú oveľa bezpečnejšie. A ak im takýto test ukáže pozit. výsledok či musí NTS kontaktovať darcu. Tu je celý článok https://domov.sme.sk/c/5599843/hiv-v-transfuzii-nedokazu-vylucit.html#ixzz4oDlzVJpe Ďakujem za odpoveď :-)
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 1. 8. 2017
Odborníci ze Slovenska tu nejsou. Takže snad budou stačit zkušenosti z ČR, protože pravidla jsou v EU sjednocená.
Pokud vím, tak metodu PCR k možnému časnějšímu záchytu HIV infekce naše transfuzní stanice používají, ale nejsem si jist, zda to platí univerzálně. Vzhledem k finančním nákladům u této metody testování naše transfuzní služba k ní přistoupila o něco později než v některých zemích západní Evropy. Při této metodě se někdy podaří zachytit čerstvou HIV infekci až o týden dříve. Naprosto jednoznačně však platí povinnost testovat každou krev HIV duálním testem (antigen p 24 a protilátky). Spíše v rozvojových zemích se lze setkat i s metodou agregovaného testování, kdy jedním testem je testován vzorek z více krví a až v případě reaktivity je hledán její zdroj. V EU není tato metoda přijatelná.
V případě jakékoliv pozitivní či neurčité reakce musí transfuzní služba dárce vyřadit. A to i v případě, že se nakonec HIV pozitivita nepotvrdí. Primární povinností transfuzní služby je zajistit bezpečnost krevních přípravků.
Pravděpodobně by provedli i konfirmační vyšetření a pokusili se dárce vyhledat, ale to už je nad rámec jejich povinností. Pokud vím, tak například v Nizozemí zásadně reaktivní testy nekonfirmují, aby vyřadili potenciálně nebezpečné dárce, kteří si pletou transfúzní službu s poradnami pro HIV testování. Každý dárce má krev darovat jen v případě, že o sobě může nejméně na 99% říci, že je HIV negativní. Vždy zůstává riziko, že čerstvou HIV infekci (stejně jako čerstvou hepatitidu) žádné testování odhalit nemusí.