On-line poradna
Tranfuze 1. 2. 2021
Uživatel: Míša, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Zdravím chtěla bych se zeptat kdyby někdo dostal krev od nakazeneho hiv tak je 100% ze dotyčný bude nakažený nebo záleží i třeba na imunite děkuji nikde jsem to nemohla najít
Odpověděl: Július Szabó, 1. 2. 2021
Dobrý den, opravdu existuje malé procento rizika, že při krevní transuzi dojde k přenosu nějaké infekce, např. HIV. Aby se toto riziko omezilo na minimum, spíše se vyloučilo, postupují transfuzní stanice podle předem určených pravidel, která jsou přísně dodržována. Je samozřejmě nezbytně nutné, aby i samotní dárci zcela pravdivě odpovídali na dotazy pracovníků transfuzní stanice. Z darování jsou tedy dočasně vyloučeny např. osoby, které mají nové tetování, byly v některých oblastech světa nebo měly nějaké další riziko.
Plazma, získaná odběrem krve u dárce, je uchovávána na transfuzním oddělení ještě po min. 180 dní po odběru a pacientům je vydána teprve po opakovaném přešetření dárce krve. To je možné proto, že plazma je uchovávána ve zmrazeném stavu a její doba použitelnosti je dlouhá.
Jiná situace je u červených krvinek. U těch je doba použitelnosti pouze 42 dnů a je tedy kratší než ta doba, po kterou se infekce virem nemusí laboratorně prokázat. Konzervy červených krvinek tedy v karanteně na TO nezůstávají.
Pokud je nám známo, od dob, kdy se v ČR (ČSR) krev testuje na HIV, se takový případ nestal. Poslední známý případ je z roku 2013, událost se stalala v Rakousku.