trstovani ve screeningu

Jak kdy a jak kdo. Například testy na syfilis pražské centrum jako screening provádělo v minulosti jednou ročně. Problém byl, že pacienty o tom neinformovalo a většina z nich tedy ani neslyšela tu příjemnou informaci, že na syfilis jsou negativní. V případě pozitivity jim to samozřejmě lékař sdělil.
Nejjednodušší je tedy se svého HIV specialisty zeptat, jestli Vám něco z těchto chorob vyšetřuje a jak často. A případně se s ním na schématu vyšetření dohodnout.
Obecně se doporučuje testy na syfilis dělat u HIV pozitivních alespoň jednou ročně. U těch, kteří ho opakovaně prodělali, užívají chemsex nebo mají příznaky, pak i častěji. Podobně je vhodné vyšetřit i chlamydie či kapavku.
Většina ostatních sexuálně přenosných chorob (od syfilidy až po kapavku) se přenáší i jinak než análním sexem, takže kondom sice riziko sníží, ale úplně nevyloučí. A co si budeme povídat, kondom při orálním sexu používá jen málokdo.
U HIV pozitivních, kteří užívají drogy (včetně šňupání kokainu či pervitinu) a HIV pozitivních mužů,. kteří mají nechráněné anální styky s jinými muži, se doporučuje jednou ročně vyšetřit i HCV.
Každý HIV pozitivní by měl být očkován proti HBV infekci (žloutence typu B), protože případná další nákaza celou léčbu komplikuje. Na rozdíl od většiny evropských zemí si ale čeští (a slovenští) HIV pozitivní musí toto očkování uhradit. Některé zdravotní pojišťovny však nabízejí aspoň úhradu poslední dávky.
Kromě vlastních HIV center a některých dermatovenerologických oddělení lze k vyšetření využít i služeb pražského Domu světla (v případě regionálních poboček by bylo třeba se nejprve zeptat). Jen je třeba poradci říci, že nemáte zájem o HIV test, jeho výsledek už totiž znáte.