Vaginalne-penilni prenos hiv
Vážený Marceli,
Čísla, která uvádíte, jsou založená na studiích Boilyho et al a Dosekun et al z let 2009 a 2010 a opravdu ukazují, že riziko nákazy u jednorázového nechráněného vaginálního styku je statisticky až překvapivě nízká. Bohužel přesně neznám metodiku studie, avšak předpokládám, že je alespoň částečně založena na matematických modelech a ne přímo na sledování daných kontaktů (mnoho těch, kteří někdy byli v kontaktu o tom neví, a tak je nelze vyšetřit).
Je však nutné zmínit, že udávané riziko je statistickým průměrem a pro jedince je odpověď na otázku, zda se nakazil pouze ANO/NE a žádné desetiny procent ve finále nehrají roli. Navíc v rámci vypočteného rizika existuje vysoká variabilita: doslova nulové riziko je u pacienta užívajícího léčbu (viz kampaň U=U) a extrémně vysoké je u čerstvě nakažených pacientů nebo u pacientů ve stadiu AIDS, kteří o tom nevědí a přitom mají v krvi nejvíce virových částic. Mnohonásobně je taktéž riziko vyšší pokud dojde k ejakulaci do negativního partnera, nebo pokud pozitivní partner krvácí (např. při menstruaci).
Souhrnem je tedy jistě pravděpodobnost udávaná ve studii cenným epidemiologickým vodítkem na populační úrovni, avšak pro potřeby jedince je nutné zohlednit všechny přidružené faktory.