Vliv rakoviny na spolehlivost testu

Záleží hodně na typu rakoviny. Rakovina není jedno onemocnění, ale několik různých chorob, které se sdružují pod jeden lidový název. Proto lékaři tento pojem používají jen v komunikaci s laiky a ještě jim přitom vysvětlí, co jejich onemocnění obnáší (typ léčby, prognóza pod.).
Spolehlivost HIV testu může spíše výjimečně ovlivnit samotné nádorové onemocnění, kdy jde o minimální riziko třeba u některých krevních nádorů, ale především zvolená léčba (onkologická chemoterapie, léčba kortikoidy, ozařování apod.).
Nicméně i v případě agresivní protinádorové léčby je spolehlivost negativního HIV testu dostatečná po třech měsících. V případě, že člověk sice rakovinu má, ale dosud nebyl léčen nebo byl nádor pouze chirurgicky odstraněn, by měla být dostatečná i spolehlivost po měsících dvou, tedy jako u zdravých lidí.
U syfilidy vždy záleží i na přítomnosti případných příznaků. Riziko přenosu HCV při sexu je nízké. Výjimku představuje nechráněný anální sex s HIV pozitivním partnerem a nechráněná soulož do pochvy při menstruaci. Reálnější riziko nákazy je při užívání návykových látek (nejen injekční, ale i šňupání, kdy sdílíte tzv. brčko).