phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Voda s krví mi stříkla do obličeje

Pavel 13. 5. 2015
Dobrý den, rád bych se zeptal,jak velká pravděpodobnost přenosu je pokud došlo kontaktu kapek krve s vodou tváře a možná i oka. abych přesněji popsal co se stalo. Jako člen jednotky u hasičů jsme přijeli k dopravní nehodě kde došlo k usmrcení. osoba následně ležela na nosítkách (cca 3 hodiny) následně jsme nosítka splachovali vodou od krve kdy došlo k odražení několika kapek vody od nosítek do tváře. nevím zda mohlo dojít i odraženi kapek krve. Ihned jsem si tvář otřel čistou látkou bez známek krve. je možnost nakaženi po tomto případném kontaktu? Případně zda nevíte, zda se u usmrcených osob a následné pitvě dělají také testy na přenosné choroby. Děkuji za odpověď.
Odpověděl(a):
Miloš ŠTEFANČÍK 13. 5. 2015

Dobrý den Pavle,

Virus HIV je velmi citlivý na venkovní prostředí a mimo tělo velmi rychle umírá. Aby virus mohl organismus infikovat, musí do něj proniknout a přijít do styku s krví vnímavého jedince. Z Vámi popsaného případu tedy vyplývá, že riziko přenosu HIV bylo nepravděpodobné.

Je ale důležité upozornit Vás vzhledem k Vašemu zaměstnání, na dodržování základních bezpečnostních a osobních ochranných opatření k zamezení přenosu infekčních chorob. V linku zasílám informační příručku s popisem základních zásad a postupů z zamezení přenosu infekčních onemocnění pro příslušníky hasičského záchranného sboru. http://www.hiv-uniforma.cz/fls/web/prirucka-zachrp...

K druhé části Vaší otázky. Dle zákona o zdravotních službách č. 372/2011 Sb. § 86 ods.

(3) Má-li lékař provádějící prohlídku těla zemřelého podezření, že příčinou úmrtí je nebezpečná infekční nemoc nebo že jde o pacienta s touto nemocí, byla-li příčinou úmrtí taková nemoc, nebo jde-li o úmrtí pacienta s touto nemocí, neprodleně oznámí tuto skutečnost příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví.

Z uvedeného lze dovozovat, že standardně se testy na všechny infekční nemoci při pitvě nedělají.

S pozdravem

Miloš Štefančík