žaloba
Dobrý den,
nejsem si jist, jestli se ptáte na trestní odpovědnost HIV pozitivní osoby (riziko, že bude např. odsouzena k trestu odnětí svobody), nebo na majetkovou odpovědnost HIV pozitivní osoby vůči poškozeným (riziko, že jim bude muset zaplatit náhradu škody).
Trestní odpovědnost v případě, kdy někdo sice je HIV pozitivní, ale ještě nebyl diagnostikován, by podle našeho názoru měla platit jen zcela výjimečně, a pokud dotyčný reálně nemohl vědět, že je HIV pozitivní, odpovědný by být neměl. Vždy je ale potřeba posoudit veškeré okolnosti konkrétní kauzy.
Případ, že by se nakažení po HIV pozitivním domáhali u soudu náhrady škody, jsem ještě v ČR nezaznamenal (v několika případech se ale o náhradě škody mimosoudně jednalo). Dle mého názoru existuje určité riziko, že soud by mohl v takové případě obětem přiznat náhradu škody, přičemž se může jednat o velmi vysoké částky. Půjde ale o velmi složitý spor, ve kterém se soud bude muset vypořádat mj. s tím, zda žalovaný porušil nějaké své povinnosti, když nebyl diagnostikován ani poučen o zásadách bezpečnějšího styku, a také s tím, do jaké míry vznik škody spoluzavinil poškozený, pokud např. netrval na zásadách bezpečnějšího styku. Bezesporu se tak bude jednat o právně i fakticky docela komplikovaný spor.
Pokud někdo někoho nakazí, není neobvyklé, že poškozený vznese nárok na náhradu škody (např. požádá o zaplacení určité částky s tím, že pokud zaplacena nebude, obrátí se na soud a policii). Vyhrožování zničením majetku nebo fyzickým napadením s největší pravděpodobností představuje trestný čin vydírání, proti němž se lze bránit podáním trestního oznámení u policie nebo státního zastupitelství.
Osoba, které se dotaz týká, s námi problém může konzultovat osobně - na základě detailnějších informací bude možno věc posoudit přesněji. Osobám, kterým se stalo bezpráví nebo je proti nim postupováno nepřiměřeně přísným způsobem, ČSAP nabízí i bezplatné zastupování v soudních sporech.