phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Zavedeni povinného testování

Radek 7. 8. 2018
Dobry den, Jak je jiz známo, mnoho lidi na Hiv/aids ani nemyslí. Napadlo me, neni možné zavest testování povinně? V nejakem pravidelnem časovém období ( jednou za rok či dva roky) ? Myslím, ze by to hodně usnadnilo zamezení šíření tohoto s prominutím svinstva.
Odpověděl(a):
JUDr. Jakub TOMŠEJ Ph.D. 7. 8. 2018

Dobrý den,

povinné testování v současnosti existuje v některých zákonem stanovených případech (např. těhotenství, léčba jiné pohlavní nemoci) a asi by teoreticky šlo rozšířit. Jednalo by se ale o krok, který by byl v rozporu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) i mnoha odborných společností, které doporučují klást důraz spíše na osvětu a prevenci. Podle těchto organizací a jejích výzkumů totiž zavedení povinných testů (ani zavedení represí a trestů v případě porušení povinnosti) nemá žádný vliv na případné rizikové chování, které k přenosu infekce HIV vede.

Jedním z důležitých cílů osvěty je i destigmatizace onemocnění HIV, které bychom v ideálním případě měli vnímat ne jako "svinstvo", ale jako nemoc jako každou jinou, u níž se nikdo nemusí bát chodit na testy a rozumí tomu, že jedině kombinace zodpovědného chování a pravidelného testování, díky kterému lze v případě přenosu zahájit léčbu včas, mu může zajistit dlouhý a kvalitní život.

Vámi zvažovaná variata, kdy by se každý člověk povinně podrobil testu jednou za jeden nebo dva roky, by navíc vedla k plýtvání veřejnými prostředky. Je třeba vzít v potaz, že většina lidí vystřídá za život řádově jen jednotky sexuálních partnerů a stráví většinu života v monogamním svazku. V současnosti každému testu na HIV předchází předtestové poradenství, jehož náplní je i zjištění, zda u pacienta nastala nějaká riziková situace, pro kterou je smysluplné test udělat, a nejsem si jist, jestli je vhodné tento přístup změnit.