On-line poradna
Změna přístupu ke styku u nezaléčených 26. 6. 2024
Uživatel: Tropp, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den pane doktore (ať již medicíny či práv), obracím se na Vás s takovou úvahou. Pokud u vcelku snadno léčitelného syfilisu platí až do vyléčení naprostý zákaz pohlavního styku (a může být i nařízena izolace), proč u HIV, které je nevyléčitelné neplatí do doby dosažení nulové/neinfekční virové nálože podobný zákaz či alespoň povinnost protistranu informovat? Jelikož už dnes umíme dosáhnout neinfekčního stavu, tak by pro nemocného šlo pouze o dočasné omezení, které ovšem dokáže zabránit šíření viru (nebo by alespoň vyvolalo trestněprávní následky v případě porušení). Daná úvaha vychází z mé zkušenosti, kdy jsem byl infikován po selhání ochrany dívkou, která o svém stavu věděla. Děkuji
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 26. 6. 2024
Neexistuje zákonná povinnost informovat svého partnera o HIV stavu (prokazování by bylo složité), ale existuje zákonná povinnost jinou osobu (partnera) neohrozit. K tomu lze volit více způsobů (bezpečnější sex, dosažení neměřitelné virové nálože anebo informování partnera s následný dočasným užíváním PrEP u něj (až do dosažení poklesu virové nálože). Mnohem více osob u nás bylo stíháno za ohrožení jiné osoby virem HIV (často bez prokázaného přenosu) než za ohrožení jinou sexuálně přenosnou chorobou. Až v posledních letech (asi 5-7 let) je těchto stíhání méně právě proto, že již nejsou stíhány s neměřitelnou virovou náloží HIV, tedy neinfekční při běžném pohlavním styku.
Samozřejmě je jen na Vás, jestli se rozhodnete pro obvinění, nicméně zvažte možná rizika pro Vaší osobu (medializace, průkaz, že v době Vašeho styku ona již o své nákaze věděla, že jste se mohl nakazit již před stykem s ní a tedy (byť nevědomky, a tedy bez rizika trestního stíhání) jste spíše ohrozil Vy jí. Také je třeba počítat s nepříjemnými otázkami soudu, proč jste se nechránil, když jste spolehlivě neznal její HIV stav.