Online poradna
Jsme tu pro vás
- Potřebujete poradit ohledně svého zdraví?
- Zajímají vás podrobnosti o HIV?
- Zeptejte se přímo našich odborníků.
- Zodpověděli jsme již 18702 dotazů.
Pokud je váš partner léčený a dosáhl nezjistitelné virové nálože po dobu alespoň 6 měsíců, není potřeba žádné ochrany (to platí pouze pro infekci HIV, nikoli pro ostatní sexuálně přenosné infekce). Pokud vás partner nezjistitelné virové nálože ještě nedosáhl, použijte kondom v ideálním případě v kombinaci s preexpoziční profylaxi (PrEP). Pokud byste použili pouze kondom, který by vám během sexu praskl, zajistěte si co nejdříve postexpoziční profylaxi (PEP).
Můžete využít služeb naší organizace a obrátit se na naše poradce v rámci programu Kontakt+. Další možností je najít si psychologa a své obavy probrat s ním.
Virová nálož je množství viru kolujícího v krvi. Cílem léčby je snížit ji na minimum tak, aby byl člověk neinfekční. Obecně můžeme říci, že čím vyšší je virová nálož, tím pravděpodobnější je přenos infekce HIV na druhého, pokud dojde k rizikové situaci. Nejvyšší virová nálož bývá na počátku infekce, kdy naše tělo ještě nemá vytvořené protilátky pro HIV, a pak při terminální fázi infekce HIV, kdy má člověk AIDS (do tohoto stádia s moderní léčbou dospěje málokdo). Abyste byl pro okolí co nejméně infekční, je zapotřebí důsledně užívat léky. Při účinné léčbě množství virů, které lze měřit v krvi, klesá. Rychlost poklesu virové nálože při léčbě je individuální a tyto informace Vám sdělí ošetřující lékař.
Grepová šťáva v sobě obsahuje látky, které blokují činnost enzymu, který zpracovává v těle léky. To pak může vést k vyšší hladině léků a může se projevit zvýšeným množstvím nebo intenzitou nežádoucích účinků. Opačný efekt má potom třezalka tečkovaná, jejíž konzumace vede ke snížení hladiny některých léků. Na ovlivnění hladiny konkrétního léku konzumací těchto potravin se nejlépe zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.
Život s HIV neznamená konec sexuálního života. Ačkoli existují léky utlumující libido, které působí na mužské pohlavní hormony (androgeny), jsou určeny spíše pro léčbu sexuálních poruch. Pokud budete řádně užívat léčbu a podaří se Vám dostat virovou nálož pod 200 kopií/ml a udržet ji tak po alespoň 6 měsíců (a to se daří v naprosté většině u léčených), budou Vaše sexuální styky naprosto bez rizika. V ostatních případech (virová nálož nad 200 kopií/ml) k ochraně před nákazou poslouží kondom ideálně v kombinaci s preexpoziční profylaxí (PrEP) u Vašeho sexuálního partnera. Pokud by praskl, lze riziko nákazy snížit co nejdřívějším podáním postexpoziční profylaxe (PEP).
Ano, lék Truvada prokazatelně snižuje pravděpodobnost přenosu infekce HIV a to s až 99% účinností. Doporučujeme informovat se na našich stránkách o preexpoziční profylaxi (PrEP).
Spíše než léčba může aktuální stav ovlivnit samotná infekce HIV, u níž dochází v pozdějších stádiích (AIDS) k poklesu svalové hmoty. V éře současné léčby však do stádia AIDS dospěje málokdo.
Obecně je činnost léků na infekci HIV ovlivněna alkoholem minimálně. Je však třeba uvážit i Váš zdravotní stav a užívání dalších léků. Myslete však na to, že konzumace alkoholu zatěžuje Vaše játra a že pokud jej konzumujete, může se stát, že snáze vynecháte svoji dávku léků, což je samozřejmě nežádoucí.
Společná masturbace je z pohledu nákazy HIV naprosto bezpečná technika.
Ačkoli je to málo pravděpodobné, k nákaze během orálního sexu může dojít. Je třeba podotknout, že se orálním sexem můžete snáze nakazit jinými pohlavně přenosnými infekcemi jako je například syfilis nebo kapavka.
Frekvenci kontrol u infektologa v HIV centru ovlivňuje především Váš zdravotní stav, laboratorní ukazatele i druh léčby. V nekomplikovaných případech je možné HIV centrum navštívit po domluvě s lékařem až jednou za půl roku. Důležité je nevynechávat Vaši léčbu.
Pokud sdílíte domácnost s dítětem, nehrozí při běžném kontaktu jeho nákaza. Je však zapotřebí být obezřetnější v situacích, kdy krvácíte (tzn. nesdílet zubní kartáčky ani holítka a zamezit styku s krví při poranění).
Ne, není. S každým biologickým materiálem je zapotřebí zacházet tak, jako by byl infekční. Není to pouze prevence HIV, ale i jiných krví přenosných onemocnění jako jsou například hepatitidy.
Ano, stres může negativně ovlivnit náš celkový zdravotní stav. To platí u všech nemocí.
Pokud se zjistí, že máte infekci HIV, provádí pracovníci hygienických stanic tzv. depistáž, při které zjišťují kontakty na osoby, které mohly být vystaveny riziku nákazy. Ty jsou pak pracovníky hygienických stanic pozvání k provedení testu na infekci HIV. Kontakt na osoby v riziku tedy můžete sdělit pracovníkovi z hygieny/epidemiologie.
Míra rizika má velké rozpětí od žádného po velmi vysoké v závislosti na více faktorech jako je například léčba partnera s HIV, použití preexpoziční profylaxe (PrEP), zda při sexu došlo ke krvácení, jestli byl partner v aktivní nebo pasivní roli, zda došlo k ejakulaci apod. V každém případě: pokud dojde k prasknutí kondomu při sexu s partnerem, jehož HIV status neznáme nebo jehož léčba zatím nesnížila množství viru k neinfekčnosti, je na místě použití postexpoziční profylaxe (PEP).
Zřejmě máte na mysli projevy vyskytující se v první fázi onemocnění, tzv. primoinfekci. Ta se vyskytuje nejčastěji mezi 2. a 6. týdnem po rizikové situaci. Nejčastěji se projevuje zvětšením mízních uzlin, teplotou nad 38°, nočním pocením, zánětem hltanu. Potom jsou zde méně časté projevy jako je vyrážka, bolesti hlavy, svalů, zvracení, průjem, bělavý povlak sliznice v ústech apod. Některé z uvedených příznaků se mohou vyskytnout také pod vlivem stresu. Nutno dodat, že příznaky primoinfekce se u velké části infikovaných nemusí projevit, a proto je naprosto nemožné určovat diagnózu infekce HIV pouze na základě jejich výskytu. Infekci vždy spolehlivě odhalí pouze test.
Spíše než vedlejší účinky léků, může být opožděná menstruace projevem infekce HIV – výzkumy ukazují, že ženy s pokročilou infekcí HIV (s počtem CD4 buněk pod 200) mají vyšší pravděpodobnost výskytu nepravidelného menstruačního cyklu.
Připravte svého partnera na to, že mu chcete říct něco důležitého a vyhraďte si na to dostatek času a klidné místo. Snažte se, aby bylo vaše sdělení jasné a přímé.
Nechte prostor pro dotazy. Ujistěte partnera, že si nemusí dělat starosti o vaše zdraví.
Považujete-li to za důležité, požádejte ho, aby si ponechal svěřenou informaci pro sebe.
Řekněte partnerovi, co pro vás znamenají a jak moc jej máte rádi. Nebojte se ukázat své pocity a to, jak je tato záležitost pro vás důležitá.
Počítejte s tím, že ani sebelepší příprava tohoto rozhovoru nemusí znamenat partnerovo přijetí. Máte-li obavy, jak bude na danou situaci reagovat, využijte služeb našich poradců v rámci programu Kontakt+.
Pokud jste zde nenašli otázku podobnou té Vaší (a odpověď na ni), podívejte se do odpovědí na otázky ostatních uživatelů, nebo položte vlastní dotaz.